Nelumbo Lotos nurzykłąb

Nelumbo Lotos nurzykłąb

 Zamów teraz

Lotus Komarova jest niezwykle piękną rośliną wodną.

 Jest to rzadki relikt trzeciorzędowej flory. Rodzaje lotosowych rodzin można znaleźć w Ameryce, Azji, a nawet w Australii, ale lotos Komarowa jest odmianą najbardziej zimnokrwistą. Kwiaty lotosu są duże, osiągają 25-30 cm średnicy ,wznoszą się wysoko nad wodą na prostych łodygach. Wokół siebie roztaczają, lekko wyczuwalny, lecz bardzo przyjemny aromat. Liście  o średnicy 50-70 cm wznoszą się nad wodą. Pokryte są woskową powłoką i dlatego nigdy nie są zwilżone, krople wody toczą się po nich, niczym kulki rtęci. Czas kwitnienia lotosu Komarowa przypada na sierpień.

 Lotus Komarova rośnie na terytorium Chabarowska i Primorye, w dorzeczu rzeki Amur, wzdłuż dolnego biegu rzeki Ussuri, nad jeziorem Malaya Khanka, gdzie zajmuje duże obszary. Współistniał tu jako relikt trzeciorzędny, dziedzictwo minionych epok geologicznych, kiedy klimat w tym rejonie był cieplejszy. Lotus dostosował się do warunków lokalnych, stając się rośliną stosunkowo odporną na mróz.

 Kłącza sadzimy w dużych, najlepiej okrągłych pojemnikach (doskonale nadają się kastry budowlane 30-90L) podłoże zasobne w składniki odżywcze (kompost, nawóz mineralny) o dużej zawartości gliny z domieszką piasku, ziemi ogrodowej. Tworzymy środowisko bagienne z lustrem wody 25cm głębokości. Okres wiosny najlepiej spędzają w ciepłym, słonecznym pomieszczeniu np.tunel foliowy. Na docelowe miejsce wystawiamy, gdy temperatura wody osiągnie ponad 15 st.C.

Choć Lotos Komarowi to najbardziej zimnolubna odmiana, bezpiecznym miejscem zimowania będzie temperatura powyżej 0 st.C. np.garaż, piwnica.

 

Ciekawostki:

 Ten rzadki gatunek lotosu został tak nazwany na cześć znanego rosyjskiego botanika i geografa Władimira Komarowa, badającego na przełomie XIX i XX wieku florę Dalekiego Wschodu.

 W krajach Azji Południowo-Wschodniej wyznawcy różnych religii przez wiele stuleci uważali lotos za świętą roślinę. Roślina ta zajmowała ważne miejsce w religijnych rytuałach i tradycjach, o czym świadczą najstarsze manuskrypty, oraz zabytki architektury i sztuki. Starożytni mieszkańcy Indii reprezentowali naszą Ziemię jako gigantyczny lotos, rozkwitający na powierzchni wód. Raj był często przedstawiany jako piękne jezioro, zarośnięte ogromnymi lotosami różowymi, gdzie spoczywają dusze ludzi prawych. Lotos w Indiach jest symbolem moralnej czystości. Wyrasta z gorącego, błotnistego błota, ale zawsze jest czysty i dlatego symbolizuje szlachetną osobę, której nie skazi żaden codzienny brud.

 Od czasów starożytnych, święty lotos jest również znany z wartościowego pożywienia oraz jako roślina lecznicza. W Chinach, po dziś dzień stosuję się receptury sprzed kilku tysięcy lat przed naszą erą. Do wytwarzania leku stosuje się wszystkie części roślin: nasiona całe, mąka z nasion i kiełków, płatki, łodygi kwiatowe, pręciki, słupki, liście, kłącza, mąka z korzeni i kłącza. W lotosach wykryto różne substancje biologicznie czynne, głównie alkaloidy i flawonoidy. Wszystkie części lotosu są szeroko stosowane w dietach chińskich, indyjskich, wietnamskich, arabskich, i medycynie tybetańskiej. W Chinach, nasiona lotosu są częścią ponad 200 leków. Lotus używany głównie jako środek wzmacniający, cardiotonic, tonik oczyszczająco-odkażający jak również dodatek dietetyczny.

Zamów

29Komentarzy

Napisz odpowiedź

*
**Nie opublikowane
*URL strony z http://
*
Produkt dodany do porównania