Uwaga! Ze względu na upały i troskę o jak najlepszą jakość sprzedawanych roślin wysyłka zamówień została wstrzymana. Wysyłkę wznowimy po ustaniu upałów. Przepraszamy za utrudnienia.
Nelumbo Lotos nurzykłąb

Nelumbo Lotos nurzykłąb

 Zamów teraz

Lotus Komarova jest niezwykle piękną rośliną wodną.

 Jest to rzadki relikt trzeciorzędowej flory. Rodzaje lotosowych rodzin można znaleźć w Ameryce, Azji, a nawet w Australii, ale lotos Komarowa jest odmianą najbardziej zimnokrwistą. Kwiaty lotosu są duże, osiągają 25-30 cm średnicy ,wznoszą się wysoko nad wodą na prostych łodygach. Wokół siebie roztaczają, lekko wyczuwalny, lecz bardzo przyjemny aromat. Liście  o średnicy 50-70 cm wznoszą się nad wodą. Pokryte są woskową powłoką i dlatego nigdy nie są zwilżone, krople wody toczą się po nich, niczym kulki rtęci. Czas kwitnienia lotosu Komarowa przypada na sierpień.

 Lotus Komarova rośnie na terytorium Chabarowska i Primorye, w dorzeczu rzeki Amur, wzdłuż dolnego biegu rzeki Ussuri, nad jeziorem Malaya Khanka, gdzie zajmuje duże obszary. Współistniał tu jako relikt trzeciorzędny, dziedzictwo minionych epok geologicznych, kiedy klimat w tym rejonie był cieplejszy. Lotus dostosował się do warunków lokalnych, stając się rośliną stosunkowo odporną na mróz.

 Kłącza sadzimy w dużych, najlepiej okrągłych pojemnikach (doskonale nadają się kastry budowlane 30-90L) podłoże zasobne w składniki odżywcze (kompost, nawóz mineralny) o dużej zawartości gliny z domieszką piasku, ziemi ogrodowej. Tworzymy środowisko bagienne z lustrem wody 25cm głębokości. Okres wiosny najlepiej spędzają w ciepłym, słonecznym pomieszczeniu np.tunel foliowy. Na docelowe miejsce wystawiamy, gdy temperatura wody osiągnie ponad 15 st.C.

Choć Lotos Komarowi to najbardziej zimnolubna odmiana, bezpiecznym miejscem zimowania będzie temperatura powyżej 0 st.C. np.garaż, piwnica.

 

Ciekawostki:

 Ten rzadki gatunek lotosu został tak nazwany na cześć znanego rosyjskiego botanika i geografa Władimira Komarowa, badającego na przełomie XIX i XX wieku florę Dalekiego Wschodu.

 W krajach Azji Południowo-Wschodniej wyznawcy różnych religii przez wiele stuleci uważali lotos za świętą roślinę. Roślina ta zajmowała ważne miejsce w religijnych rytuałach i tradycjach, o czym świadczą najstarsze manuskrypty, oraz zabytki architektury i sztuki. Starożytni mieszkańcy Indii reprezentowali naszą Ziemię jako gigantyczny lotos, rozkwitający na powierzchni wód. Raj był często przedstawiany jako piękne jezioro, zarośnięte ogromnymi lotosami różowymi, gdzie spoczywają dusze ludzi prawych. Lotos w Indiach jest symbolem moralnej czystości. Wyrasta z gorącego, błotnistego błota, ale zawsze jest czysty i dlatego symbolizuje szlachetną osobę, której nie skazi żaden codzienny brud.

 Od czasów starożytnych, święty lotos jest również znany z wartościowego pożywienia oraz jako roślina lecznicza. W Chinach, po dziś dzień stosuję się receptury sprzed kilku tysięcy lat przed naszą erą. Do wytwarzania leku stosuje się wszystkie części roślin: nasiona całe, mąka z nasion i kiełków, płatki, łodygi kwiatowe, pręciki, słupki, liście, kłącza, mąka z korzeni i kłącza. W lotosach wykryto różne substancje biologicznie czynne, głównie alkaloidy i flawonoidy. Wszystkie części lotosu są szeroko stosowane w dietach chińskich, indyjskich, wietnamskich, arabskich, i medycynie tybetańskiej. W Chinach, nasiona lotosu są częścią ponad 200 leków. Lotus używany głównie jako środek wzmacniający, cardiotonic, tonik oczyszczająco-odkażający jak również dodatek dietetyczny.

Zamów

Napisz odpowiedź

*
**Nie opublikowane
*URL strony z http://
*
Produkt dodany do porównania