Strefy roślinności wodnej dzielą się na 4 kategorie - Strefa sucholubna, przybrzeżna, głęboka oraz podwodna. W każdej strefie zaprezentowaliśmy wachlarz roślin idealnie pasujących do panujących tam warunków. Poszczególne rośliny z pewnością odegrają ważną rolę w oczku wodnym.
Podkategorie
Często poszukujemy roślin do obsadzania okolic oczka wodnego. Przedstawiamy Państwu wiele propozycji polecanych do tych miejsc jak również na skalniaki i do ogrodów przydomowych.
Nieodzownym elementem zbiorników wodnych jest żywa wielobarwnie kwitnąca roślinność strefy przybrzeżnej. Oprócz walorów estetycznych dodatkowo natlenia wodę, maskuje nienaturalne elementy zbiornika, daje schronienie rybom, płazom,owadom zamieszkującym akwen i jego okolicę.
Strefa Przybrzeżna to bardzo ważny element zbiornika wodnego, od odpowiednio dobranej roślinności zależy czystość wody i równowaga biologiczna naszego stawu. Obsadzając brzegi wody roślinami błotnymi, odbieramy z niej nadmierne dawki składników odżywczych. To jedyny właściwy i skuteczny sposób walki z glonami. Filtry korzeniowo-glebowe obsadzone: phragmites australis, hippuris, acorus, typha, sparganium, scirpus ect. dodatkowo oczyszczą nam wodę bez potrzeby używania środków chemicznych.
NYMPHAEA - LILIE WODNE to królowe naszych zbiorników wodnych. Nie można wyobrazić sobie istnienia oczka wodnego, stawu bez lilii wodnej. W różnych regionach kraju występują rozmaite nazewnictwa, czasami zabawne nazwy jak np. kaczycha,kaczucha,babka, grzążela, grzebień oraz bardziej poprawne jak nenufar, nimfa, grzybień .Oferujemy ponad 30 odmian tych przepięknych roślin o przedziwnie wybarwionych kwiatach, róznym pokroju płatków kwiatowych i liściowych. Jak również polecamy krewnych np: nuphar lutea – grążel żółty (występują odmiany o pstrych liściach jak tez o czerwonych kwiatach). Ciekawą pozycją jest też nymphoides peltata – grzybieńczyk wodny (z rodziny bobrkowatych). Kłącza ww roślin ukorzenione są w podłożu, natomiast liście oraz kwiaty pływają lub też unoszą się ponad powierzchnią wody, zacieniając, dają schronienie rybom i innym mieszkańcom zbiornika. Wszystkie prezentowane tu rośliny są w pełni mrozoodporne, zimujące w ostrym klimacie Podlasia, wolne od chorób występujących w naturalnym środowisku.
Jeżeli z różnych przyczyn nie możemy natychmiast posadzić roślin w wybranym miejscu, należy przechować je w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu (do 5 dni). Jako docelowe pojemniki dla roślin wodnych zalecamy specjalne kosze perforowane wyściełane wyściółkami, lub sadzenie bezpośrednio do gruntu. Podłoże (ziemia + glina + piasek 2:1:1) umieszczamy w pojemniku, sadząc roślinę lekko skośnie do góry, obficie i kilkakrotnie podlewamy usuwając - wypierając powietrze. Górną powierzchnię pojemnika zasypujemy ciężkim i dobrze przepuszczalnym materiałem (np. żwir, drobne kamyki, grys). Pod powierzchnią podłoża znajdować się powinny jedynie systemy korzeniowe (nigdy części zielone, łodygi czy liście!). Donicę umieszczamy w wodzie w wytypowanym miejscu (należy zwrócić uwagę na odpowiednio dobraną głębokość dla poszczególnych roślin). Lilie wodne początkowo sadzimy na głębokości około 30 cm i dopiero gdy na powierzchni pojawią się liście, można stopniowo zagłębiać ją aż do głębokości docelowej.
Zdarza się dość często, że nie doceniamy roli jaką odgrywają rośliny strefy podwodnej, ponieważ nie zawsze są widoczne dla naszych oczu. To właśnie one stanowią najlepsze schronienie dla narybku i innych mieszkańców oczka, są idealnym miejscem tarła. Oprócz tego bywają pożywieniem mieszkańców wody, oczyszczają wodę z nadmiaru składników odżywczych, znakomicie ją natleniając.